Poradnik zakupowy

- jak kupować poprawnie?

Jak kupić smoczek?

Smoczek wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie ortodonci i logopedzi podważają konieczność kupowania go maluszkowi. Umiejętność ssania dziecko wykształca jeszcze w okresie płodowym. Ssanie to reakcja na negatywne emocje, takie jak strach czy zdenerwowanie, a dopóki karmimy dziecko piersią bądź z butelki, maluszek w ten sposób zaspokaja potrzebę ssania. Jednak między karmieniami pojawiają się coraz dłuższe odstępy czasowe dziecko potrzebuje jakiegoś substytutu i tu z pomocą pojawia się smoczek.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Przeciwnicy smoczka wskazują na to, że może on prowadzić do wad zgryzu, wad wymowy czy zahamowania umiejętności żucia, jednak po drugiej stronie medalu znajdują się zalety: zmniejszenie ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, właściwości uspokajające oraz zastępowanie pokarmu dziecku zbyt często domagającemu się karmienia. Wybierając smoczek dla naszego malucha przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego kształt – do wyboru mamy aż trzy. Specjaliści polecają smoczek anatomiczny, którego dolna końcówka jest spłaszczona, a górna zakrzywiona w górę. Oprócz tego mamy jeszcze do wyboru smoczek okrągły oraz symetryczny, który z obu stron jest nieco spłaszczony.

Nie każdy kształt smoczka będzie odpowiadał dziecku, dlatego też należy obserwować jego reakcje na smoczek. Obok kształtu ważną kwestią jest też rozmiar smoczka. Rozmiary dzieli się ze względu na wiek dziecka i są one oznaczane cyfrowo (1, 2, 3) bądź literowo (A, B, C), gdzie pierwsza wartość jest przeznaczona dla dzieci do szóstego miesiąca życia, kolejna dla dzieci między szóstym a osiemnastym miesiącem życia, a ostatnia dla starszych maluchów. Jeśli chodzi o tworzywo, z którego wykonywane są smoczki, do wyboru mamy lateks bądź silikon. Lepiej wybrać smoczek silikonowy, ponieważ nie ma smaku, jest trwalszy, a także można go wygotować. Dla dziecka ząbkującego lepiej jednak kupić smoczek lateksowy. W plastikowym elemencie warto zwrócić uwagę czy zawiera on otwory wentylacyjne, wcięcie na nosek oraz czy jego wielkość jest dopasowana do twarzy dziecka.

Updated: 14 stycznia 2017 — 13:47

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik zakupowy © 2017 Frontier Theme