Poradnik zakupowy

- jak kupować poprawnie?

Jak kupić e-booka?

Czytanie nigdy nie wyjdzie z mody i większość z nas lubi oddawać się tej rozrywce. Nie zawsze jednak mamy czas, by móc w domu oddać się lekturze, za to często zdarza się w autobusach, tramwajach i pociągach widywać ludzi czytających książki. Z pewnością jest to najlepszy sposób na konstruktywne wypełnienie czasu spędzonego w podróży, jednak książki nieraz potrafią sporo ważyć. Ciężar to główny powód, dla którego często decydujemy się zostawić książkę w domu i przez to czytamy mniej i rzadziej.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Rozwój nowoczesnych technologii kładzie kres temu problemowi, ponieważ teraz każdy z nas może zaopatrzyć się w czytnik e-booków, który zdejmie z naszych barków ciężar opasłych tomisk, pozwalając jednocześnie na to, byśmy swoje ulubione książki mieli zawsze przy sobie – tyle, że w wersji elektronicznej. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli czytników, dlatego też przed zakupem powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących korzystania z urządzenia – ułatwi to nam dobranie sprzętu odpowiedniego do naszych potrzeb. Kluczową sprawą jest wygoda użytkowania. Do wyboru mamy czytniki z ekranem dotykowym oraz z przyciskami. Jeżeli czytnik ma nam służyć przede wszystkim do czytania, lepiej zaopatrzyć się w taki z przyciskami – wykluczają one ryzyko np. przypadkowego przewrócenia strony dokumentu, co łatwo może się zdarzyć w przypadku ekranu dotykowego.

Ekran dotykowy natomiast przydaje się jeśli oprócz czytania e-booków chcemy też robić notatki. Jeżeli jesteśmy osobami leworęcznymi warto też zwrócić uwagę na rozmieszczenie przycisków – niektóre czytniki są uniwersalne, sporo jednak jest dostosowanych do osób praworęcznych. Na szczęście istnieją też wersje zaprojektowane z myślą o leworęcznych. Oprócz tego koniecznie należy zwrócić uwagę na oprogramowanie, ponieważ przede wszystkim ważna jest przejrzystość i funkcjonalność. Zainteresować nas powinna także lista obsługiwanych formatów. Podstawowe to oczywiście PDF, PDB, PRC i EPUB. Wszystkie czytniki obsługują format PDF. Ważna jest także obsługa polskich znaków diakrytycznych. Wiele ułatwia funkcja reflow, która polega na dopasowaniu tekstu do szerokości ekranu.

Updated: 14 stycznia 2017 — 13:40

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik zakupowy © 2017 Frontier Theme